Jest rok 1869. Antonia Gillard traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę i zostaje guwernantką w domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu. Tu zawiązuje przyjaźnie, poznaje lokalne tradycje i śledzi poczynania Oswobodziciela - tajemniczego jeźdźca, który pomaga mieszkańcom regionu mierzyć się z carskimi represjami. W wyniku intrygi guwernantka musi pożegnać się z nauczaniem i podjąć się zupełnie nowego zajęcia. Antonia, jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii, wyjeżdża do Franopola. Bierze udział w życiu towarzyskim, podróżach i wizytacjach majątków, ale równocześnie angażuje się w pomoc ubogim i chorym. Los sprzyja kobiecie, która zakochuje się z wzajemnością. Jednak dla zakochanych nadchodzi czas próby. Czy zdołają zmylić tropy i odwrócić od siebie uwagę carskiej policji? Jak potoczą się dalsze losy Antonii?
UWAGI:
Przyjęta nazwa autora: Agnieszka Weronika Panasiuk. Bibliografia na stronie 348. Oznaczenia odpowiedzialności: Agnieszka Panasiuk.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 005652 od dnia:2022-06-10 Wypożyczona, do dnia: 2022-07-11
Ciotka Alberta to najstraszniejsza ze wszystkich cwanych ciotek, jakie chodziły po ziemi. Nosi czapkę myśliwską, pali fajkę i ma oswojoną bawarską sowę górską. A do tego zamierza pozbawić majątku swoją bratanicę Stellę!Czy jest ktoś, kto przyjdzie dziewczynce z pomocą?Tak. Ale to przyjaciel nie z tego świata.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: David Walliams ; ilustracje Tony Ross ; z języka angielskiego przełożyła Karolina Zaremba.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kolejna odsłona Śladów życia! Życie Bereniki w Nabokowie z miesiąca na miesiąc staje się coraz dziwniejsze. Do znikających przedmiotów i nieoczekiwanie pojawiających się ludzi już zdołała przywyknąć, a mimo to prawie codziennie przeżywa jakieś zaskoczenie. Kiedy letnia burza objawia skarb ukryty na terenie posiadłości, Berenika zaczyna się zastanawiać, czy spadek po znanym artyście, Maksymilianie Styksie, nie jest dobrą okazją do wyrównania życiowych rachunków.
UWAGI:
Stanowi część 3. cyklu, część 1. pt.: Uśmiech zimy, część 2. pt.: Smak wiosny. Oznaczenia odpowiedzialności: Anna Rybkowska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Piotr Libicki, ur. 1973 r., historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor książki Wielkopolska. 21 jednodniowych wycieczek oraz współautor książki Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce. Współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, współautor cyklów telewizyjnych oraz filmowych reportaży historycznych. Ekspert Instytutu Sobieskiego w Warszawie. Marcin Libicki, ur. 1939 r., historyk sztuki, członek korespondent Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autor książek: Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań. Przewodnik oraz Poznań-Warszawa-Strasbourg. Redaktor wielu opracowań historycznych. Długoletni parlamentarzysta polski i europejski. Kawaler maltański. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie to nie tylko istotny element krajobrazu architektonicznego dawnej Polski, lecz przede wszystkim materialne świadectwo ważnej części kultury naszego kraju, która została niestety zaprzepaszczona. Dlatego z pełnym uznaniem należy odnieść się do wysiłku Autorów, by choć częściowo ocalić ją od zapomnienia. prof. Stanisław Mossakowski Ta arcyciekawa książka, pełna nieznanych drobnych faktów a nawet niespodzianek, to nie tylko absorbująca lektura, ale także pierwszorzędny materiał historyczny, który może służyć do badań na temat szlachty, ziemiaństwa i inteligencji polskiej na tle dramatycznych przemian społecznych ostatnich dwóch stuleci. Adam Zamoyski, historyk Z uznaniem witam książkę prezentującą oraz popularyzującą tematykę związaną z pałacami i dworami na Mazowszu. Poprzez opisanie tak dużej liczby obiektów w jednej publikacji czytelnik może dostrzec jak zróżnicowany i wielowątkowy był świat związany z kulturą siedzib ziemiańskich, która należy już do historii. Rafał Nadolny, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
UWAGI:
Mapy na wyklejkach. Bibliogr. s. 539-[541]. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 7 dni
Stary dwór nad jeziorem i tajemnica, którą rozwikłać może jedynie ktoś o wyjątkowo wrażliwym sercu. Olga zawsze czuła, że nie pasuje do coraz szybciej pędzącego świata. Cicha i nieśmiała, nie oczekuje od życia zbyt wiele. Prowadzi księgarenkę w samym sercu Wilna i marzy o wspólnym życiu z ukochanym. Jednak przebiegły los ma wobec niej inne plany. Olga niemal z dnia na dzień traci wszystko: księgarnię, w którą włożyła całe serce, i mężczyznę, który jak się okazuje, od dłuższego czasu ją oszukiwał. Zupełnie zagubiona, przypadkiem trafia do dworu na Podlasiu, położonego nad przepięknym jeziorem. I kiedy już wydaje się, że odnalazła bezpieczną przystań, dziewczyna wpada na trop tragedii sprzed lat. W dodatku zbliża się rusałczy tydzień, a wraz z nim śmiertelne niebezpieczeństwo. Znad jeziora tymczasem coraz częściej dobiega tajemniczy śpiew. Czy Oldze uda się uniknąć losu kobiet, które wcześniej mieszkały we dworze? Czy pozna smak prawdziwej miłości, nie płacąc za to najwyższej ce
UWAGI:
Stanowi część 2. cyklu. Oznaczenia odpowiedzialności: Dorota Gąsiorowska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 010127 od dnia:2022-05-16 Przetrzymana, termin minął: 2022-06-15
Powieść przepełniona tęsknotą do przedwojennego świata i klimatu ówczesnych dworków, tyle że dziejąca się w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.
Mieszkańców sennego miasteczka Góra Wschodnia, elektryzuje wieść o niespodziewanym powrocie hrabiny Niedzielskiej, dziedziczki pobliskiego pałacu Miłochna. Hrabina zamieszkuje w oficynie przy pałacu, górzanie zaś, jak obudzeni z letargu, zaczynają snuć wielkie i małe plany, których realizację ma umożliwić majątek hrabiny. Niemal każdy wiąże z powrotem dziedziczki jakąś nadzieję.
Powrót hrabiny przywołuje również pamięć o dawnych romansach, a atmosfera ogólnego poruszenia sprzyja miłościom młodych. Nikt - oprócz dawnej pokojowej hrabiny, Anieli - nie wie, że z jej młodością wiąże się pewna romantyczna historia. Aniela jest przekonana, że nareszcie "panienka" będzie mogła domknąć sprawy z przeszłości, i że w tym celu właśnie przyjechała.
UWAGI:
Na stronie tytułowej i okładce: Prószyński i S-ka. Na okładce: Powrót dziedziczki pałacu Miłochna elektryzuje senne miasteczko Góra Wschodnia. Górzanie, [>>] jak obudzeni z letargu, zaczynają snuć wielkie i małe plany. Oznaczenia odpowiedzialności: Agnieszka Marciniuk.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Uroczyska, rok 1841. Gdy umiera stary Hippolyte Dumont, jego jedyna córka, Marie, zdobywa posadę guwernantki we dworze Domańskich. Dość szybko pomiędzy nią a najstarszym spośród rodzeństwa, Narcyzem, nawiązuje się silna więź. Dziewczyna skrywa jednak mroczne tajemnice, których z biegiem czasu zacznie przybywać. Upiory z przeszłości Marie, kłopoty finansowe jej chlebodawcy oraz zakazana miłość staną się zarzewiem nieobliczalnej w skutkach, tragicznej historii.
UWAGI:
Stanowi retrospekcyjną kontynuację "Dworu na Martwym Polu". Kolejność czytania nie ma znaczenia. Na okładce: Najgroźniejsze demony czają się wewnątrz nas [>>] samych. Oznaczenia odpowiedzialności: Joanna Pypłacz.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Życie w Miłosnej tylko pozornie wraca na dawne tory. W rzeczywistości pod pozorami spokoju i harmonii aż wrze od skrywanych namiętności. Ada przysięga sobie, że już nigdy nie będzie płakała przez mężczyznę. Igor usiłuje znaleźć równowagę między powinnością a uczuciem. Przyjaźń Dawida i Zuzy zostaje wystawiona na ciężką próbę. Na szczęście wszelkie napięcia łagodzi dobry duch tego miejsca - ogrodnik Antoni. Jakie sekrety skrywa pamiętnik cioci Bogny? Czy przyjaźń i szczera sympatia wystarczą, by pomóc komuś, kogo dotknęła prawdziwa tragedia? Jakie zmiany przyniesie mieszkańcom dworku ich pierwsza wiosna w Miłosnej?
Opis pochodzi od wydawcy
UWAGI:
Stanowi część 3 cyklu, część 1 pt.: Dworek w Miłosnej, część 2 pt.: Szczypta nadziei. Oznaczenia odpowiedzialności: Agnieszka Olejnik.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 001444 od dnia:2022-06-08 Wypożyczona, do dnia: 2022-07-08