Rok 1817. Baron Robert Ostrowski niegdyś hulaka, uwodziciel i przy tym doskonały żołnierz dręczony koszmarami, wyrusza do Warszawy, by rozwiązać zagadkę zabójstwa ojca. W trakcie śledztwa poznaje Natalię Walewską, skromną, gnębioną przez teściową wdowę, pasjonującą się ogrodnictwem i kuchnią. Okazuje się, że za niewinnym spojrzeniem kryje się inteligentna i uczuciowa kobieta. Młodzi łączą siły, aby odkryć tajemnice z przeszłości. Trop prowadzi do zamorskich interesów rodziny Walewskich. W co zamieszany był zmarły mąż Natalii? Czy Robert powieli los swego ojca? Jakie plany ma teściowa Walewskiej?
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Urszula Gajdowska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 005400 od dnia:2023-05-30 Wypożyczona, do dnia: 2023-06-29
Jest rok 1869. Antonia Gillard traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę i zostaje guwernantką w domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu. Tu zawiązuje przyjaźnie, poznaje lokalne tradycje i śledzi poczynania Oswobodziciela - tajemniczego jeźdźca, który pomaga mieszkańcom regionu mierzyć się z carskimi represjami. W wyniku intrygi guwernantka musi pożegnać się z nauczaniem i podjąć się zupełnie nowego zajęcia. Antonia, jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii, wyjeżdża do Franopola. Bierze udział w życiu towarzyskim, podróżach i wizytacjach majątków, ale równocześnie angażuje się w pomoc ubogim i chorym. Los sprzyja kobiecie, która zakochuje się z wzajemnością. Jednak dla zakochanych nadchodzi czas próby. Czy zdołają zmylić tropy i odwrócić od siebie uwagę carskiej policji? Jak potoczą się dalsze losy Antonii?
UWAGI:
Przyjęta nazwa autora: Agnieszka Weronika Panasiuk. Bibliografia na stronie 348. Oznaczenia odpowiedzialności: Agnieszka Panasiuk.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Większość opisanego w tej książce obszaru położona jest między pasmami Otrytu i Żukowa. Nie ma tu widokowych szczytów, ale za to można spotkać liczne ślady kilkusetletniej historii. Przeważająca część wsi tętniących tu życiem do połowy XX w. dziś nie istnieje. Jest to wynik wysiedleń, które nastąpiły w 1951 r., w związku z tzw. korektą granicy wschodniej i otrzymaniem przez Polskę 480 km2 terytorium z Lutowiskami i Ustrzykami Dolnymi, w zamian za tereny w widłach Bugu i Sołokii. W granicach Polski znalazły się pozbawione mieszkańców osady z kompletną zabudową i cerkwiami. Jednak decyzją ówczesnych władz można było zasiedlić tylko kilka z nich. Pozostałe zostały unicestwione, domy rozebrano, a polom pozwolono zarosnąć. Ponadto w latach 60. XX w. część z nich została zalana w wyniku napełniania gigantycznego zbiornika wodnego utworzonego powyżej tamy w Solinie.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 245-[247]. Oznaczenia odpowiedzialności: Stanisław Kryciński.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 010445 od dnia:2023-05-12 Wypożyczona, do dnia: 2023-06-12
Ciotka Alberta to najstraszniejsza ze wszystkich cwanych ciotek, jakie chodziły po ziemi. Nosi czapkę myśliwską, pali fajkę i ma oswojoną bawarską sowę górską. A do tego zamierza pozbawić majątku swoją bratanicę Stellę!Czy jest ktoś, kto przyjdzie dziewczynce z pomocą?Tak. Ale to przyjaciel nie z tego świata.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: David Walliams ; ilustracje Tony Ross ; z języka angielskiego przełożyła Karolina Zaremba.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Zagadkowa śmierć niedoszłej panny młodej, tajemniczy obraz i zamożna rodzina Verinderów, która zdaje się coś ukrywać. Pewnej burzowej nocy w starej rodowej posiadłości niespodziewanie umiera młoda dziewczyna. Czy śmierć Claire ma jakiś związek z olejnym portretem, do którego pozowała? A może zadziałała legendarna klątwa związana z pięknym szmaragdowym naszyjnikiem, również uwiecznionym na obrazie? Młoda arystokratka Madeline Hyde próbuje odkryć przyczynę śmierci ukochanej przyjaciółki. Zagłębia się w gąszcz niebezpiecznych tajemnic, które zdają się coraz mocniej oplatać Dwór pod Cisami i jego mieszkańców.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Paulina Kuzawińska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Dom sekretów to trzymająca w napięciu historia o dawnych tajemnicach, nieposkromionych uczuciach i krzywdach, za które trzeba zapłacić. Magdalena Kordel opowiada o codzienności, na której przeszłość kładzie się długim cieniem, i o tym, że od rodzinnych sekretów można się uwolnić dopiero wtedy, gdy podzielimy się prawdą z tymi, których kochamy.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Magdalena Kordel.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 010427 od dnia:2023-05-08 Wypożyczona, do dnia: 2023-06-08
Kolejna odsłona Śladów życia! Życie Bereniki w Nabokowie z miesiąca na miesiąc staje się coraz dziwniejsze. Do znikających przedmiotów i nieoczekiwanie pojawiających się ludzi już zdołała przywyknąć, a mimo to prawie codziennie przeżywa jakieś zaskoczenie. Kiedy letnia burza objawia skarb ukryty na terenie posiadłości, Berenika zaczyna się zastanawiać, czy spadek po znanym artyście, Maksymilianie Styksie, nie jest dobrą okazją do wyrównania życiowych rachunków.
UWAGI:
Stanowi część 3. cyklu, część 1. pt.: Uśmiech zimy, część 2. pt.: Smak wiosny. Oznaczenia odpowiedzialności: Anna Rybkowska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 005977 od dnia:2023-01-10 Przetrzymana, termin minął: 2023-02-09
Piotr Libicki, ur. 1973 r., historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor książki Wielkopolska. 21 jednodniowych wycieczek oraz współautor książki Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce. Współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, współautor cyklów telewizyjnych oraz filmowych reportaży historycznych. Ekspert Instytutu Sobieskiego w Warszawie. Marcin Libicki, ur. 1939 r., historyk sztuki, członek korespondent Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autor książek: Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań. Przewodnik oraz Poznań-Warszawa-Strasbourg. Redaktor wielu opracowań historycznych. Długoletni parlamentarzysta polski i europejski. Kawaler maltański. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie to nie tylko istotny element krajobrazu architektonicznego dawnej Polski, lecz przede wszystkim materialne świadectwo ważnej części kultury naszego kraju, która została niestety zaprzepaszczona. Dlatego z pełnym uznaniem należy odnieść się do wysiłku Autorów, by choć częściowo ocalić ją od zapomnienia. prof. Stanisław Mossakowski Ta arcyciekawa książka, pełna nieznanych drobnych faktów a nawet niespodzianek, to nie tylko absorbująca lektura, ale także pierwszorzędny materiał historyczny, który może służyć do badań na temat szlachty, ziemiaństwa i inteligencji polskiej na tle dramatycznych przemian społecznych ostatnich dwóch stuleci. Adam Zamoyski, historyk Z uznaniem witam książkę prezentującą oraz popularyzującą tematykę związaną z pałacami i dworami na Mazowszu. Poprzez opisanie tak dużej liczby obiektów w jednej publikacji czytelnik może dostrzec jak zróżnicowany i wielowątkowy był świat związany z kulturą siedzib ziemiańskich, która należy już do historii. Rafał Nadolny, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
UWAGI:
Mapy na wyklejkach. Bibliogr. s. 539-[541]. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 7 dni