Rok 1945, miałam dziewięć lat. Czytam książkę Magdaleny Grzebałkowskiej zdumiona, jak mało wiem o tej chwili między straszną wojną a niepewną nadzieją. A co wiedzą urodzeni ćwierć czy pół wieku po mnie? O tęsknocie, bezradności i sprycie pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych, o grotesce szabru, o zatopieniu okrętu "Wilhelm Gustlof" z tysiącami niemieckich cywilów, o otwockiej próbie przywrócenia dzieciństwa sierotom żydowskim, o zasiedlaniu gruzów Warszawy (wojsko wzywa, by ludzie znaczyli miejsca, gdzie mogą być miny, najlepiej - pękiem słomy na żerdzi). Autorka dotarła do świadków i uczestników wszystkich historii i zachowała język ich opowieści, bezlik zdumiewających szczegółów, łzy, namysł, ale także śmiech, jak w życiu. To był rok wyjątkowo intensywnego życia i czuje się to na każdej stronie tych świetnych reportaży. [Małgorzata Szejnert, reporterka]
1945 to rok pełen sprzeczności i chaosu. Jest w nim wszystko: potężne nadzieje związane z końcem wojny i gorycz pokoju. Radość, że przeżyliśmy i obrazy masowych ekshumacji. Heroiczna odbudowa oraz szaber i korupcja. Przemoc wobec Polaków i Polaków wobec "obcych". Złożoność tego czasu doskonale uchwyciła Magdalena Grzebałkowska, pokazując ten rok z perspektywy zwyczajnych ludzi. Reportaż z jądra ciemności? Pobojowiska? Nie tylko. To także opowieść o powrocie do życia. [Marcin Zaremba, historyk]
UWAGI:
Mapy na wyklejkach. Bibliogr. s. 399-403. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
22 czerwca 1941 czyli Jak zaczęła się Wielka Wojna ojczyźniana "Dwudziesty drugi czerwca tysiąc dziewięćset czterdziestego pierwszego czyli Jak zaczęła się Wielka Wojna ojczyźniana " "Jak zaczęła się Wielka Wojna ojczyźniana "
Nowe spojrzenie na historię II wojny światowej autora bestsellerów - 22 czerwca, czyli jak zaczęła się II wojna światowa, 23 czerwca - Dzień M oraz Na uśpionych lotniskach.W Związku Sowieckim o drugiej wojnie z Finlandią, toczonej w latach 1941-1944, słyszeli tylko nieliczni. Władze nie poinformowały społeczeństwa ani o jej rozpoczęciu, ani zakończeniu. A przecież pochłonęła sto tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, znacznie wydłużyła blokadę Leningradu, zagroziła Murmańskowi i praktycznie uniemożliwiła sowieckiej flocie działania na Bałtyku. Stalinowi była potrzebna jak dziura w moście, lecz to on właśnie do niej doprowadził. Głupota czy agresja? - zastanawia się Mark Sołonin i przytaczając często nieznane dotąd, frapujące źródła, metodycznie odpowiada na to pytanie.25 czerwca to jednak nie tylko monografia tej jednej wojny wielkiego mocarstwa z małym, lecz nieugiętym sąsiadem - to fascynująca historia sowiecko-fińskich zmagań, zbrojnych, dyplomatycznych oraz ideologicznych, które z przerwami toczyły się od roku 1918.
UWAGI:
Bibliogr. s. 590-[603].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Operacja "Wisła" stanowiła ostatni akt dramatu zmagań, które ukraińscy nacjonaliści rozpoczęli w 1943 r., dokonując ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Dążyli oni do opanowania części ziem Polski. To samo stanowisko zajmowali ukraińscy komuniści.
OUN-UPA w walce z państwem polskim odniosły szereg sukcesów. Uciekając się do różnych metod, udało się im ograniczyć przesiedlenia ludności ukraińskiej na Ukrainę. Pozostali nadal jednak wspierali działania UPA, która czuła się bezkarna. Dla wszystkich stało się oczywiste, że bez całkowitego przesiedlenia Ukraińców i pozbawienia OUN-UPA zaplecza nie da się ustanowić trwałego pokoju w południowo-wschodniej Polsce. I właśnie ta operacja przeszła do historii jako powszechnie znana Akcja "Wisła".
Trzon książki stanowi zbiór analiz prof. dra hab. Władysława Filara, uznanego eksperta ds. stosunków polsko-ukraińskich i autora wielu publikacji z tego zakresu. Część druga zawiera relacje żołnierzy Wojska Polskiego, biorących udział w tamtych wydarzeniach. W części trzeciej czytelnik znajdzie sylwetki niektórych dowódców UPA i działaczy OUN, splamionych polską krwią i walczących o oderwanie od Polski tzw. Zakerzonia. Dla Ukraińców są to bohaterowie, dla Polaków ‒ niekoniecznie.
Książka zawiera też bogaty zestaw zdjęć archiwalnych, obrazujących działalność OUN-UPA, udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku oraz pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Władysława Filara.
Archiwum Wschodnie. 2, Kolekcje osobiste, kolekcja wspomnień Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Sybiraków "Kolekcje osobiste, kolekcja wspomnień Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Sybiraków "
POZ/ODP:
[red. Anna Dzienkiewicz, Joanna Michałowska, Ewa Rybarska ; w pracach przygotowawczych uczestniczyli Agnieszka Gleb et al.].
W okupacyjnym Krakowie młody żołnierz Wehrmachtu zakochuje się w piętnastoletnim Żydzie - z wzajemnością. I choć wydaje się, że ten romans nie ma żadnych szans na przetrwanie, to siła uczuć niejednokrotnie potrafi czynić cuda...
Czy istnieje miłość tak silna, że potrafi ocalić życie? I czy nie wymażą jej lata wojennego koszmaru?
Zaczerpnięta z życia historia wybitnego skrzypka, dla którego śmiertelny wróg stał się wybawcą.
UWAGI:
Na okładce: Czy wojna i moralność wzajemnie się wykluczają? Historia miłości zakazanej podwójnie. Oznaczenia odpowiedzialności: Andrzej Selerowicz.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni