600 lat parafii pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim : 600 lat Matki, Babki oraz jej Córek i Wnuczek (w zarysie) "Sześćset lat parafii pw. NNMP W Mińsku Mazowieckim "
999 : nadzwyczajne dziewczyny z pierwszego transportu kobiecego do Auschwitz "Dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć : nadzwyczajne dziewczyny z pierwszego transportu kobiecego do Auschwitz" Tytuł oryginału: : "999 : The Extraordinary Young Women Of The First Official Jewish Transport To Auschwitz".
II wojna światowa przedstawiana jest jak hollywoodzki western, starcie dobrych kowbojów ze złymi Indianami. Prawdziwa historia nie była jednak wcale czarno-biała. Zbrodnie wojenne popełniały nie tylko państwa Osi, ale również alianci zachodni.Straszliwe bombardowania dywanowe Hamburga, Drezna i innych niemieckich miast. Rozstrzeliwanie jeńców wojennych. Gwałty i grabieże. Rasistowskie mordy na ludności cywilnej Japonii, których zwieńczeniem była atomowa zagłada w Hiroszimie i Nagasaki.
UWAGI:
Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Piotr Zychowicz.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Włączcie myślenie i trzymajcie się mocno - profesor Astrokot zabiera was w podróż po fascynującym świecie fizyki! Dowiecie się, jak działa łódź podwodna, skąd się bierze prąd elektryczny i dlaczego widzicie kolory. Razem z waszym przyjacielem - superbystrym kotem - przeżyjecie fantastyczną atomową przygo
UWAGI:
Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Dominic Walliman i Ben Newman ; ilustracje Ben Newman ; przełożył Jerzy Kowalski-Glikman.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Berlingowcy i ich skromny udział w Powstaniu Warszawskim wciąż budzą kontrowersje. Mierząc się z uproszczonymi mitami, autor opowiada o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w walczącej stolicy we wrześniu 1944 roku. W tym czasie Czerniaków był jedyną dzielnicą z dostępem do Wisły zajętą przez powstańców, zza której miała przyjść wyczekiwana pomoc żołnierzy radzieckich i walczących u ich boku żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego.
Na podstawie materiałów źródłowych i licznych wspomnień autor opisał zarówno sytuację powstańców na początku września 1944 roku, jak też zdobywanie warszawskiej Pragi przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty i walki żołnierzy 3 Dywizji Piechoty na Przyczółku Czerniakowskim. Równocześnie, jak zaznacza we wstępie, stara się rzucić nowe światło na wydarzenia, które przez ponad 70 lat nie doczekały się rzetelnego omówienia.
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach [335]-351.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni