Bohaterami książki są polscy skoczkowie spadochronowi, elita Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Część z nich to słynni cichociemni. Wyszkoleni w Wielkiej Brytanii lub we Włoszech przez oddział Specjalny Sztabu Naczelnego Wodza byli zrzucani w okupowanej Polsce, aby walczyć w szeregach Armii Krajowej. Otaczał ich nimb bohaterstwa i patriotyzmu.Polscy skoczkowie byli zrzucani w ramach misji specjalnych do okupowanej Albanii, Grecji, Francji, Jugosławii i do północnych Włoch. Ich największa akcja bojowa to desant Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego.Po zakończeniu wojny losy polskich spadochroniarzy często były dramatyczne - ci, którzy pozostali lub wrócili do Kraju w większości byli represjonowani przez polskie i sowieckie władze komunistyczne, inni którzy wybrali emigrację, zazwyczaj skazywali się na życie w obcym środowisku, często w trudnych warunkach materialnych.
Gdy w 1939 roku Niemcy wcielają Poznań do Trzeciej Rzeszy, Wilhelmine Günther ze spokojem obserwuje wprowadzanie nowego ładu. Oczy otwiera jej dopiero narzeczony - Polak. Antoni wie, że nowy namiestnik Rzeszy Arthur Greiser zamierza rządzić Krajem Warty żelazną pięścią. Niepokorni schodzą do podziemia i postanawiają walczyć. Franciszek Witaszek, uznany lekarz, ponad przysięgą Hipokratesa postawi przysięgę żołnierską - od tego momentu będzie nie tylko ratować życia, ale także je odbierać. Posen staje się świadkiem bezpardonowej walki o ludzkie życie, w której jedna strona chce je wydrzeć, a druga - ocalić. Kto zatriumfuje? Jak wydarzenia w życiu Wilhelmine pokierują jej wyborami? Jak wiedza medyczna pomoże Franciszkowi w walce z wrogiem? I po jakie metody sięgnie Greiser, by raz na zawsze przywrócić Wartheland "prawowitym właścicielom“? Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach ukazuje ludzi, którzy wykorzystali swoją tożsamość do walki z okupantem. Nie bali się porzucić swoich korzeni i przekonań, gdy los się o nich upomniał.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Piotr Bojarski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło.
Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami.
Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro...
UWAGI:
Bibliografia na stronach 715-[718]. Oznaczenia odpowiedzialności: Elżbieta Jodko-Kula.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W wakacje trzydziestego dziewiątego roku na słonecznej, nadświdrzańskiej plaży Basia poznaje Zygmunta. Ma nadzieję, że ta znajomość przerodzi się w piękną miłość. Jednak kilka tygodni później wybucha wojna, która przekreśla wszystkie plany. Warszawa staje w ogniu, budynki obracają się w gruzy, place i skwery zamieniają się w cmentarze. Ludzie głodują, modlą się i walczą. Wkrótce los ponownie postawi Zygmunta na drodze Barbary. To spotkanie odmieni jej życie w niespodziewany sposób. Basia zacznie działać w konspiracji i sama będzie wymierzać sprawiedliwość wrogom.
Czy jednak można kogoś zabić, nie zabijając w sobie człowieka?
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Agnieszka Jeż.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Polska przegrywa wojnę z Rosją. Okupanci rozpoczynają powszechną rusyfikację i starają się kontrolować wszystkie obszary życia Polaków. Czy kapitan Roman Gurski zdoła uzyskać przewagę w nierównej walce, jaka toczy się między słabo uzbrojonym polskim podziemiem a doskonale wyposażonymi i wyszkolonymi Rosjanami? Czy Zenon Marczak odnajdzie swoją przyrodnią siostrę Danutę Wojnarowicz, która tak bezlitośnie okaleczyła go podczas wojny? Czy rozdzielona wojenną pożogą rodzina Michała Barańskiego kiedykolwiek się połączy? Czy kraje zachodnie, z USA na czele, postanowią zareagować i uwolnią Polskę spod jarzma nowo powstałego Imperium Rosyjskiego?
UWAGI:
Na stronie tytułowej i okładce: Wydawnictwo W.A.B. Oznaczenia odpowiedzialności: Wojtek Miłoszewski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni